Na 12. Mednarodni poletni šoli muzeologije rekordno število udeležencev
Mednarodna poletna šola muzeologije bo pod okriljem Foruma slovanskih kultur in Univerze na Primorskem, Fakultete za humanistične študije ter v sodelovanju z Občino Piran, potekala že 12. leto zapored. Več kot 60 udeležencev prihaja iz enajstih različnih držav. Osrednja tema so besede.
»Potem ko so bile lani v fokusu podobe, smo se odločili, da letos v ospredje postavimo BESEDE. V letu, ko obeležujemo evropsko leto kulturne dediščine, še aktivneje izpostavljamo pomen jezikov kot neizmernega bogastva nematerialne kulturne dediščine in besed, zapisanih v različnih formah, kot pričevalcev materialne kulturne dediščine,« je o izboru teme 12. Mednarodne poletne šole muzeologije v Piranu povedala dr. Andreja Rihter, direktorica Foruma slovanskih kultur. Slednji je, skupaj z Univerzo na Primorskem, Fakulteto za humanistične študije, organizator šole. »V muzejih so besede prisotne vsepovsod. Z njimi pozdravljamo obiskovalce, ko prestopijo prag muzejske ustanove … informiramo ob nakupu vstopnice … vodimo po stalnih in občasnih muzejskih zbirkah … pripovedujemo individualne in kolektivne zgodbe … interpretiramo zgodovino … izobražujemo na strokovnih dogodkih … snujemo nove projekte … promoviramo v medijih, na sejmih, letakih, spletu in družbenih omrežjih. Skratka, muzeji niso le zakladnice predmetov, ampak tudi besed,« je še dodala Rihterjeva.
Z izbrano tematiko in uglednimi strokovnjaki so organizatorji k udeležbi privabili rekordno število slušateljev. Več kot 60 jih prihaja iz enajstih držav, program, ki je sicer sestavljen iz dveh modulov, bo v ponedeljek (28. maja) in torek (29. maja) potekal v Piranu, kjer ima med drugim sedež Piranova – mednarodni center za raziskovanje dediščine. V sredo (30. maj) se bodo udeleženci odpravili na študijsko ekskurzijo v Trst, v četrtek (31. maj) in petek (1. junij) pa bo program potekal v Kopru ter Izoli.