FSK Centri
FSK centri:
“Centri slovanskih kultur so postali vozlišča srečevanj z uporabniki, strokovno in splošno javnostjo, radovedneži, ki si želijo spoznati novodobne Slovane, in vseh, ki iščejo nove poti na poti v prihodnost”
FSK CENTER RADLJE OB DRAVI
Radlje ob Dravi/Slovenija
Od leta 2014
Prvi center Foruma slovanskih kultur je bil odprt ob 10. obletnici ustanove in v okviru dogodkov pod skupnim imenom Čista 10-ka!. Odprla stag a Alan Bukovnik, župan Občine Radlje ob Dravi in Andreja Rihter, direktorica Foruma slovanskih kultur.

“Radlje ob Dravi je bilo prvič omenjeno leta 1139, kot trg pa leta 1268. O častitljivi starosti kraja pričajo tudi najdbe iz rimskih časov. Radlje še danes ohranjajo svojo značilno trško podobo. Obiskovalci občine lahko izbirajo tudi med številnimi možnostmi za rekreacijo, saj razgibano območje ponuja številne pohodne, kolesarske in učne poti. Prav tako je odlična priložnost za obiskovalce, da združijo prijetno s koristnim.”
“Med dolinami in pohorskimi gozdovi, se v vsakdanu v vaseh in krajih kaže, kdo smo, kakšna je naša identiteta, v čem smo si podobni in v čem različni. Lokalne skupnosti so jedro kulturne identitete in baza tkanja novih mrež sodelovanja. Zato smo v Forumu slovanskih kultur sklenili, da svoj prvi lokalni kulturni center v slovanskih državah in Evropi odpremo v Radljah ob Dravi.”
FSK CENTER MOSKVA
Moskva / Rusija
Od leta 2016
Mednarodna ustanova Forum slovanskih kultur s sedežem v Ljubljani je v sodelovanju z Vserusko knjižnico za tujo literature Rudomino v ruski prestolnici, v prisotnosti veleposlanikov iz številnih slovanskih držav v Moskvi, odprla Center slovanskih kultur. Gre za center, v katerem se bo, tako preko knjig kot preko pestrega programa, ohranjala ter predstavljala kulturna dediščina slovanskih držav.
Slavnostni trak je dr. Andreja Rihter, direktorica Foruma slovanskih kultur, v prisotnosti Mihaila Švidkoja, posebnega odposlanca ruskega predsednika za mednarodno kulturno sodelovanje, prerezala z Allo Manilovo, namestnico ministra za kulturo Ruske federacije in Vadimom Dudo, direktorjem Rudomine.
The ceremonial ribbon was cut by the Alla Manilova, Deputy Minister of Culture of the Russian Federation, Andreja Rihter, Director of the Forum of Slavic Cultures, and Vadim Duda, Director of Rudomino Library, in the presence of Mikhail Shvydkoy, special representative of the Russian President for cultural cooperation.

“Promocijski projekti FSK niso usmerjeni le v slovanske države, ampak tudi v širši evropski prostor. Nekaj projektov je doseglo tudi prekomorske države.”
“Zelo smo si različni, naše zgodovinske poti so se razhajale, toda ostala je naša slovanska duša, čustva, slovanski jeziki. Vse to nas povezuje.”
FSK CENTER BEOGRAD
Beograd / Srbija
Od leta 2018
Na dan praznovanja 186. obletnice Narodne knjižnice Srbije, je srbski minister za kulturo in informiranje Vladan Vukosavljević, odprl Center slovanskih kultur Beograd.
“Izkoristiti je treba velik potencial slovanskih kultur. Slovanski svet ima bogat kulturni naboj, je poln zgodovinskih izkušenj, umetniškega talenta in kulturnega bogastva, brez katerega je svetovne civilizacije težko razumeti in si jih predstavljati.””
“V Zahodni Evropi ne vedo, da Slovani govorimo različne jezike, da ima vsak narod svoj jezik … Zato je pomembno, da gradimo mostove in se z njimi spoznavamo ter predstavljamo drugim. Ključno je, da jim pripovedujemo naše zgodbe, da te govorijo o naših kulturah, naši dediščini.””
NOVICE

Poslovil se je pisatelj Marjan Tomšič
Marjan Tomšič velja za najznačilnejšega predstavnika slovenske različice magičnega realizma. Pisal je romane, novele, črtice, pa tudi mladinska dela ter humoreske in za svoja dela prejel vrsto nagrad, leta 1991 tudi nagrado prešernovega sklada. Osrednji del njegovega ustvarjalnega opusa predstavljajo prozna dela z istrsko motiviko, ki so to slovensko pokrajino postavila na literarni zemljevid. Mednje sodi tudi roman Zrno od frmentona (1993), ki je uvrščen v zbirko Sto slovanskih romanov.

Maja Gojković, predsednica Uprave FSK, na delovnem sestanku v Vili Zlatica
Na delovnem sestanku v Vili Zlatica sta podpredsednica Vlade, ministrica kulture Republike Srbije in predsednica Uprave FSK Maja Gojković in direktorica Foruma slovanskih kultur dr. Andreja Rihter razpravljali o pomembnosti uresničevanja programa FSK, namenjenega promociji kulture slovanskih držav.

V Srbiji predstavitev romana Zdravke Evtimove „Četrtek“
V okviru programa Centra Foruma slovanskih kultur v Beogradu je v Narodni knjižnici Srbije potekal literarni večer, posvečen bolgarski pisateljici Zdravki Evtimovi in njenemu romanu Četrtek. Delo, ki ga je v srbščino prevedla Elizabeta Georgiev, je izšlo v zbirki Sto slovanskih romanov.