Nagrada Živa

Nagrada Živa je priznanje za odličnost slovanskih muzejev, spomenikov kulturne in naravne dediščine ter prizadevanj za ohranjanje slovanske dediščine po vsem svetu. Priznava, spodbuja in nagrajuje inovativne projekte, prakse in eksperimente v muzejskem sektorju, pri čemer upošteva edinstven kulturni in geografski kontekst slovanskih narodov v Evropi. Nagrada poudarja posebnosti in skupne vrednote slovanskega sveta – njegove zgodbe, tradicije in dediščino – ter hkrati priznava tako skupne korenine kot različne zgodovinske izzive.

Število slovanskih muzejev ter kulturnih in naravnih spomenikov, ki širijo svoj vpliv v družbi v lokalnem in nacionalnem merilu, je osupljivo in vsak dan večje. Že to je občudovanja vredno, a te izkušnje je treba tudi deliti, doživeti in prepoznati. Nagrada Živa je namenjena promociji varovanja, ohranjanja, izobraževanja in obveščanja o muzejskih zbirkah ter naravnih in kulturnih spomenikih, njihovi raznovrstnosti, vsebinah in družbeni vlogi. Deluje kot platforma za izmenjavo in promocijo v slovanskih državah in širšem evropskem prostoru, tako da izpostavlja njihove ustvarjalne in inovativne pristope, odprtost in dostopnost javnosti, njihov vpliv na družbo ter njihov prispevek k razvoju muzeoloških načel in idej.

Države članice Foruma slovanskih kultur imenujejo sodnike iz vsake države. Sodeluje tudi Evropska muzejska akademija, ki zagotavlja tri ali štiri sodnike iz svoje skupine strokovnjakov. Sodniško ekipo sestavlja 13 ali 14 članov. Člani žirije prihajajo iz različnih okolij, so direktorji muzejev, strokovnjaki za upravljanje na področju kulture, kustosi, muzejsko osebje, ki dela v odnosih z javnostmi, in strokovnjaki za trženje.

  • Ekaterina Djoumalieva (Bolgarija) – direktorica Direktorata za kulturno dediščino, muzeje in vizualne umetnosti, Ministrstvo za kulturo Bolgarije
  • Pavel Douša (Češka) – namestnik generalnega direktorja Narodnega muzeja za kmetijstvo v Pragi
  • Olha Honchar (Ukrajina) – direktorica Spominskega muzeja totalitarnih režimov »Ozemlje terorja«
  • Dirk Houtgraaf (Nizozemska) – strateški svetovalec za marketing pri Agenciji za kulturno dediščino Nizozemske, Ministrstvo za izobraževanje, kulturo in znanost
  • Neda Knežević (Srbija) – direktorica Muzeja Jugoslavije v Beogradu
  • Lidija Nikočević (Hrvaška) – višja kustosinja
  • Andreja Rihter (Slovenija) – direktorica Foruma slovanskih kultur
  • Dobrila Vlahović (Črna gora) – generalna direktorica Direktorata za kulturno dediščino, Ministrstvo za kulturo in medije Črne gore
  • Eleftheria Vlachou (Grčija) – namestnica direktorja in vodja projektov, razvoja ter mreženja v Kulturni fundaciji Nacionalne banke
  • Branislav Panis (Slovaška) – kustos v Slovaškem narodnem muzeju, Muzej zgodovine na Bratislavskem gradu
  • Karolina Nina Zdravič (Slovenija) – muzejska svetnica
  • Sarita Vujković (Bosna in Hercegovina) – direktorica Muzeja sodobne umetnosti Republike Srbske
  • Robert Zydel (Poljska) – direktor Tovarne čokolade E. Wedel
  • Rene Capovin (Italija) – direktor Muzeja za industrijo in delo v Brescii
  • Massimo Negri (Italija) – direktor Evropske muzejske akademije (EMA)
  • Maja Chankulovska Mihajlovska (Severna Makedonija) – višja kustosinja v Narodni galeriji Skopje

Države članice Foruma slovanskih kultur imenujejo sodnike iz vsake države. Sodeluje tudi Evropska muzejska akademija, ki zagotavlja tri ali štiri sodnike iz svoje skupine strokovnjakov. Sodniško ekipo sestavlja 13 do 14 članov. Člani žirije prihajajo iz različnih okolij, so direktorji muzejev, svetovalci za upravljanje s kulturo, kustosi, muzejsko osebje, ki dela v odnosih z javnostmi, in strokovnjaki za trženje.

Ekaterina Djoumalieva, Bulgaria
Director of the Directorate for Cultural Heritage, Museums, and Visual Arts, Ministry of Culture of Bulgaria

Dr. Pavel Douša, Czech Republic
Deputy Director General, National Agriculture Museum, Prague

Olha Honchar, Ukraine
Director, Memorial Museum of Totalitarian Regimes “Territory of Terror”

Dirk Houtgraaf, Netherlands
Strategic Marketing Consultant, Cultural Heritage Agency of the Netherlands (Ministry of Education, Culture and Science)

Neda Knežević, MA,  Serbia
Director, Museum of Yugoslavia, Belgrade

Dr. Lidija Nikočević, Croatia
Senior curator

Gordan Nikolov, MSc, North Macedonia
Curator advisor, Museum of the Republic of North Macedonia

Dr. Andreja Rihter,  Slovenia
Director, Forum of Slavic Cultures

Dobrila Vlahović, MSc, Montenegro
Director-General of the Directorate for Cultural Heritage, Ministry of Culture and Media of Montenegro

Elia Vlachou, DEA, Greece
Deputy Director, Head of Projects, Development & Networking Cultural Foundation of the National Bank

Branislav Panis, Slovak Republic
Museum Curator
The Slovak National Museum, Museum of History at Bratislava Castle

Karolina Nina Zdravič, MA, Slovenia
Museum Councilor

Dr. Sarita Vujković, Bosnia and Herzegovina
Director, Museum of Contemporary Art of the Republic of Srpska

Robert Zydel, Poland
Director of Chocolate Factory E. Wedel

Za nagradi za najboljši slovanski muzej ter naravni in kulturni spomenik se lahko prijavijokandidati iz naslednjih držav: Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Češka, Črna gora, Hrvaška, Severna Makedonija, Poljska, Srbija, Slovaška, Slovenija in Ukrajina. Prijava je brezplačna.

Pri prijavi za nagrado za odličnost pri ohranjanju slovanske kulturne dediščine ni geografskih omejitev. Prijava je brezplačna.

Prijave za najboljši slovanski muzej so dobrodošle iz muzejev vseh vrst in velikosti – zgodovinskih, vojnih spomenikov, muzejev sodobne zgodovine, naravoslovja, tehnologije, umetnosti, industrije ter znanosti in interpretacijskih centrov. Prav tako se lahko prijavijo etnografski, arhitekturni, oblikovalski, literarni, glasbeni in univerzitetni muzeji ter galerije. Muzeji so lahko lokalni, regionalni, nacionalni ali zvezni, občinski ali zasebni, pri čemer ni pomembno, ali so dolgo uveljavljeni ali na novo ustanovljeni.

Vloge za najboljši slovanski spomenik sprejemamo tudi od različnih objektov kulturne dediščine, kot so zgodovinske stavbe, spomeniki in spomeniški kompleksi arhitekturna dela, arheološka najdišča ter kulturni in naravni muzejski rezervati. Prijavijo se lahko tudi revitalizirane in rekonstruirane industrijske stavbe ter območja, ki so pridobila muzejsko ali kulturno vsebino. Med upravičene prijavitelje sodijo tudi kombinirana dela narave in človeka, kot so vrtovi in parki, če imajo izjemno zgodovinsko, umetniško, znanstveno, etnološko ali antropološko vrednost.

Za nagrado Živa za najboljše v ohranjanju slovanske dediščine po svetu lahko kandidirajo različni slovanski muzeji, spominske hiše in kulturni prostori v tujini, v diaspori ali v čezmejnih regijah držav članic Foruma slovanskih kultur (FSK). Prav tako se lahko prijavijo slovanska društva, narodni domovi, ustanove in skupnosti po svetu, ki skozi dogodke, dejavnosti, artefakte, tradicije in publikacije predstavljajo kolektivni spomin ter različne vidike slovanske kulturne identitete. Posebej se spodbuja prijave, ki osvetljujejo prizadevanja za ohranjanje slovanske dediščine v tujini ter povezave z državami izvora.

Izbirni postopek se začne z objavo mednarodnega razpisa. Prijave in promocija potekajo ob pomoči mednarodne žirije. Prva polovica leta je namenjena vrednotenju prijav in odločanju o nagradah. Po oddaji popolnih prijav sodniki obiščejo sodelujoče muzeje, nato pa se sodniki sestanejo, pregledajo poročila in izmenjajo svoje strokovne ocene ter odločijo o dobitnikih nagrad in posebnih priznanj. Sledi organizacija podelitve nagrad in spremljajočih dogodkov, iz katerega je sčasoma nastalo strokovno srečanje, ki ponuja priložnost za izmenjavo izkušenj. Cikel nagrade Živa se zaključi septembra s podelitvijo nagrad in tridnevnim srečanjem strokovnjakov.

Unikatno umetniško skulpturo je ustvarila Ljubica Ratkajec Kočica, slovenska likovna umetnica ter oblikovalka stekla in keramike iz Rogaške Slatine. Njena dela so žela uspehe na samostojnih in skupinskih razstavah in prejela številne domače in mednarodne nagrade. Pomemben del njenega ustvarjalnega dela je posvečen ženski obliki, ki jo ponazarja s stilizirano glavo in preprosto silhueto, to pa domiselno dopolnjujejo posamezni simboli in umetniški elementi.

Aktualni razpisi

Trenutno ni odprtih razpisov.

Zaprti razpisi

Nagrada Živa 2025

Rok za prijavo: 31. 03. 2025

Forum slovanskih kultur (FSK) z veseljem razglaša odprtje prijav za nagrade Živa 2025, prestižno priznanje za izjemne dosežke pri ohranjanju in promociji...

Živa – najboljši slovanski muzej
Regijski zgodovinski muzej Rousse
2024
Ruse / Bulgarija

Utemeljitev sodnikov

To dinamično in večplastno institucijo odlikuje izjemno delo na področju ohranjanja, raziskovanja in promocije bogate kulturne in naravne dediščine regije. Nahaja se na mejni črti, na križišču civilizacij skozi zgodovino, in z veliko vnemo prevzema izziv osvetljevanja edinstvene identitete vsakega izmed devetih razstavnih prostorov v svoji mreži. Ti prostori, ki...

Živa – najboljši slovanski muzej
Regijski zgodovinski muzej Rousse
2024
Ruse / Bulgarija

Utemeljitev sodnikov

To dinamično in večplastno institucijo odlikuje izjemno delo na področju ohranjanja, raziskovanja in promocije bogate kulturne in naravne dediščine regije. Nahaja se na mejni črti, na križišču civilizacij skozi zgodovino, in z veliko vnemo prevzema izziv osvetljevanja edinstvene identitete vsakega izmed devetih razstavnih prostorov v svoji mreži. Ti prostori, ki...

Živa – najboljši naravni in kulturni spomenik
Blejski grad
2024
Bled / Slovenija

Utemeljitev sodnikov

To območje velikega kulturnega in naravnega pomena je edinstvena, geografsko in zgodovinsko neprimerljiva znamenitost v državi – kraj izjemne dediščine in naravne lepote, z zgodovinskimi strukturami, gorami, jezerom in otokom, ki pričajo o njegovi preteklosti in sedanjosti. Eden najpomembnejših spomenikov v tem območju, ki velja za nacionalno dediščino in simbol...

Živa – najboljši naravni in kulturni spomenik
Blejski grad
2024
Bled / Slovenija

Utemeljitev sodnikov

To območje velikega kulturnega in naravnega pomena je edinstvena, geografsko in zgodovinsko neprimerljiva znamenitost v državi – kraj izjemne dediščine in naravne lepote, z zgodovinskimi strukturami, gorami, jezerom in otokom, ki pričajo o njegovi preteklosti in sedanjosti. Eden najpomembnejših spomenikov v tem območju, ki velja za nacionalno dediščino in simbol...

Za ogled vse prejemnikov nagrad kliknite TUKAJ.

Za kreativnost
2024

Publikacije

Ziva 2024
Ziva 2022
Ziva 2020
Ziva 2019
Ziva 2018
Ziva 2017
Ziva 2016
Ziva 2015
Ziva 2014

Nagrada Živa je več kot le nagrada, je pomembna nadnacionalna kulturna platforma, ki spodbuja dialog, komunikacijo in mreženje med muzejskimi strokovnjaki. Spodbuja izmenjavo idej in izkušenj, vključevanje javnosti v muzejske dejavnosti ter spodbuja inovativnost, ustvarjalnost in sodelovanje v kulturnem sektorju.