Skupaj
Skupna prizadevanja in pobude so botrovali trem glavnim aktivnostim. Te so:
- digitalizacija arhivskega gradiva združenim po enotnem sistemu v Vodniku po arhivskem gradivu 1. svetovne vojne,
- register slovanskih arhivov in,
- the razstava Ženske in Velika vojna.
VODNIK PO ARHIVSKEM GRADIVU 1. SVETOVNE VOJNE
Državni arhivi slovanskih držav so sprejeli odločitev, da pripravijo vodnik po arhivskih dokumentih, ki so neposredno ali posredno povezani z dogodki in ljudmi v 1. svetovni vojni, pa naj gre za prvo bojno linijo ali pa za tiste v zaledju.
Namen vodnika je na enem mestu zbrati čim več podatkov o arhivskih dokumentih povezanih s 1. svetovno vojno ter jih približati raziskovalcem in zainteresirani javnosti.
REGISTER SLOVANSKIH ARHIVOV
Da bi zadovoljili standarde sodobne družbe, sodobni arhivi združujejo svojo tradicionalno vlogo skrbnikov spomina z novo vlogo – delovanjem v smislu informacijskih centrov, ki prinašajo odprtost in dostopnost zainteresiranim uporabnikom vseh profilov. Zato register, poleg pregleda fondov in zbirk, običajno vključuje tudi splošne informacije o institucijah, ki hranijo dokumente, in storitvah, ki jih nudijo.
MEDNARODNA RAZSTAVA ŽENSKE IN VELIKA VOJNA
Mednarodno razstavo je FSK pripravil v sodelovanju z osmimi partnerskimi institucijami. Skozi arhivsko gradivo so prikazane različne vloge žensk v veliki vojni. Slednja se za predstavnice ženskega spola ni odvijala le na osebni človeški fronti, ampak tudi na družinski, družbeni in emancipatorni. Surova vojna jim je vzela marsikaj, a hkrati prinesla tudi novo svobodo v boju za ženske pravice.
PARTNERJI
KONFERENCE
2017
Varšava /Poljska
3. mednarodna konferenca državnih arhivov slovanskih držav
2016
Dubrovnik / Hrvaška
2. mednarodna konferenca državnih arhivov slovanskih držav
I. svetovna vojna
Gostitelj 2. konference Skupaj je bil v okviru 2. hrvaških ICARUS dnevov Hrvaški državni arhiv. Povezovanje je rezultat narave obeh konferenc, katerih cilji so: spodbujanje čezmejnega sodelovanja med arhivi, njihovo povezovanje z različnimi kulturnimi in znanstvenimi institucijami, predstavljanje arhivov v skupnosti, omogočanje odprtega dostopa do arhivskega gradiva, izmenjava strokovnega znanja, ustvarjanje novih projektov in iskanje načinov za uresničevanje novih idej.
2015
Ljubljana / Slovenija
1. mednarodna konferenca državnih arhivov slovanskih držav
I. svetovna vojna
Prva Mednarodna konferenca Skupaj je bila koraj naprej v nadgradnji strokovnega povezovanja in hkrati skupnega nastopa v strokovni in splošni javnosti izven meja slovanskih držav. Arhivi namreč v zadnjem času končno le postajajo kulturne institucije z odprtimi vrati, skozi katera je mogoč dostop do spoznavanja neznanega med že znanim in doslej pogosto skrito arhivsko gradivo pokazati na odkrit, sodoben način.
IZPOSTAVLJAMO
Skupna razstava
Slovanske prestolnice v 2D
3x konferenca državnih
arhivov Skupaj
Ženske in Velika vojna
Prevodi v vse slovanske jezike
Razstava v palači
UNESCO v Parizu
O 1. svetovni vojni
NA POTI
2019
Pariz / Francija: palača UNESCO
Slavnostno odprtje razstave je v sodelovanju s stalnim predstavništvom Republike Slovenije pri Unescu potekalo v palači Unesca v Parizu, in to v času, ko je potekalo tudi zasedanje izvršnega odbora Unesca. Na odprtju, udeležilo se ga je 70 gostov, sta poleg dr. Andreje Rihter, direktorice Foruma slovanskih kultur, zbrane nagovorila še veleposlanik Republike Slovenije v Parizu in Stalnega predstavništva Republike Slovenije pri Unescu Nj. Eksc. Andrej Slapničar in Saniye Gülser Corat, direktorica divizije za enakost spolov pri Unescu. V tednu dni si je razstavo ogledalo 10 000 obiskovalcev.
NOVICE
Forum slovanskih kultur znova razstavlja v UNESCU
V mednarodni ustanovi Forum slovanskih kultur so s partnerskimi institucijami pripravili razstavo Ženske in Velika vojna. Slavnostno odprtje je, v sodelovanju s stalnim predstavništvom Republike Slovenije pri UNESCU, potekalo v palači UNESCA v Parizu. Razstava bo tam na ogled do 15. aprila 2019.
Uspešno 3. srečanje državnih arhivov v Varšavi
Forum slovanskih kultur je v sodelovanju z Državno arhivsko agencijo Poljske v Varšavi pripravil tretjo mednarodno konferenco Together / Skupaj, na kateri so se zbrali direktorji in drugi predstavniki desetih državnih arhivov slovanskih držav.
ZAČETKI
Mednarodna ustanova Forum slovanskih kultur se je pred leti pridružila prvim srečanjem arhivistov slovanskih držav, ki so na pobudo Petra Pavla Klasinca potekala od leta 2010.
Druženja, na katerih so potekala izmenjave izkušenj, so se dogajala v Ljubljani, Lipici in Trstu.
Ker je poslanstvo FSK oživčevati kreativnost slovanskih kultur, povezovati institucije in posameznike je FSK leta 2013 s prvim skupnim projektom – razstavo Slavic Capitals in 2D (odprtje je bilo v palači UNESCO v Parizu) povezal arhive v slovanski regiji.
Projekt Skupaj se je s prvo mednarodno konferenco državnih arhivov slovanskih držav leta 2015 začel v Ljubljani (Slovenija).