Ob svetovnem dnevu knjige in v počastitev rojstnega dne pisateljice Zofke Kveder so v Vili Zlatica odprli razstavo Slovenska literarna moderna v češkem okolju. Na ogled bo do 22. maja.
Razstavo, ki je nastala kot del raziskovalnega projekta Transformacije intimnosti v literarnem diskurzu slovenske moderne in si jo je mogoče ogledati tudi v Slovanski knjižnici Narodne knjižnice v Pragi in na Filozofski fakulteti Karlove univerze ravno tako v Pragi, sta odprla direktorica Foruma slovanskih kultur dr. Andreja Rihter in veleposlanik Republike Češke v Ljubljani dr. Jiři Kuděla. Oba sta izrazila zadovoljstvo nad projektom, ki dokumentira tesno povezanost slovenske in češke kulture in njuinih literarnih ustvarjalcev ter njihovih sopotnikov, in veselje, da je razstava na ogled v Vili Zlatica, saj je bil njen lastnik Ivan Hribar pomemben kulturni posrednik med narodoma. Hribar, ki je v tej svoji vlogi vključen v razstavo, je bil s češko tesno povezan, med drugim kot prvi veleposlanik novonastale Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev v Pragi.
Prof. dr. Katja Mihurko, vodja Raziskovalnega centra za humanistiko Univerze v Novi Gorici in soavtorica razstave je v svojem nagovoru orisala slovensko-češke kulturne stike vse od romantike, v prvi vrsti literarne, a tudi tiste s področja znanosti in drugih umetnosti. Povedala je, da so v češkem Narodnem gledališču leta 1898 uprizorili prvo slovensko gledališko igro, kmalu so sledile še druge. Že leta 1885 je dal Ivan Hribar pobudo za potovanje Slovencev v Prago, da bi si ogledali Narodno gledališče, istega leta v Prago odpelje kar 112 posebnih vlakov. »Te povezave, tako človeške kot nenazadnje tudi transportne, so nam še vedno lahko v navdih in premislek,« je dejala dr. Mihurko, ki je ob tej priložnosti imela tudi krajše strokovno vodstvo.
Projekt, v okviru katerega je nastala razstava, je del posebne znanstveno-raziskovalne in finančne sheme med državama, vsebinsko pa izhaja iz vprašanja, kako avtorji in avtorice iz obdobja moderne na Slovenskem (1890-1920) v literarnih besedilih artikulirajo intimne odnose, kako se napetosti, med družbenim in zasebnim odražajo v jeziku, naraciji ter formi in kako se koncepti s področja intimnosti vpisujejo v literarni tekst. Posebna pozornost v okviru razstave je namenjena recepciji Ivana Cankarja in fenomenu večkulturne pisateljice Zofke Kveder. Na ogled pa je tudi izbor čeških knjig s posvetili in knjig predstavnikov slovenske moderne iz Hribarjeve osebne knjižnice, ki jo hrani NUK.
Med številnimi partnerji, ki so sodelovali pri razstavi, sta poleg Univerze v Novi Gorici tudi Forum slovanskih kultur in Pot pisateljic.