03

ЈА ЗАЈАКНУВАМЕ

01

КРЕАТИВНОСТА

ofslavic-slider

НА СЛОВЕНСКИТЕ

cultures-slider

КУЛТУРИ

Проекти

Разновидноста и богатството на ФСК проектите.
Повеќе

ПАРТНЕРСТВА

Плодните и бројни соработки на ФСК.
Повеќе

Вила Златицa

Ново седиште на ФСК

МИСИЈА

Мисијата на ФСК е да ја оживее креативноста на словенските култури.

Основна цел на фондацијата е да го поврзе словенското културно милје и да го претстави во современ глобален социјален контекст.

Форумот на словенските култури ги поврзува и претставува словенската култура, наука и уметност, нејзиниот творечки набој и наследство, и активно го промовира препознатливиот придонес на словенските култури во глобалниот дијалог.

0
словенски култури
0
партнери
0
посетители и учесници
0
досег

НАЈАВУВАМЕ

Март 2023 година

Добредојдовте во Вила Златица!

Вратите на Вилата Златица на Хрибар се отворени секој ден, освен понеделник. Во петок од 15 до 18 часот и во сабота од 14 до 18 часот е можен разглед на музејската колекција со водич (максимум 5 посетители). Од вторник до недела по претходен договор (најмалку 24 часа однапред). Информации и регистрација на: vila.zlatica@fsk.si или на телефон +386 (0) 8 2010 457 или +386 40 835 775. Во март и април 2023-та година, поради гостувањето на театарската претстава „Во агонија“, нема да се одржуваат водени разгледи во салонот на вилата.
Повеќе информации за вилата и нејзина посета ќе најдете ТУКА! >
Mарт и април 2023 година

Крлежа во Вила Златица!

Во салонот на Вила Златица во љубљанската Рожна долина, во март и април 2023 година се очекува театарската претстава Во агонија, во ко-продукција на Друштвото на двајцата и Форумот на словенските култури.
Прочитајте повеќе ТУКА >
8 март 2023 година

Прекугранична дрскост - литературна прошетка на 8-ми март, овој пат низ Горица

Културните рути на писателките ве покануваат и на овогодинешниот Ден на жената да се прошетате по рутите на писателките. Ќе се собереме на 8-ми март во 14:00 часот на тревникот кај Нептуновата фонтана во Горица. Водич: Јасмина Џерант Организација: Факултет за хуманистички науки, Истражувачки центар за хуманистички науки на Универзитетот во Нова Горица и Здружение на културни рути на писателките. Ве покануваме!
20-ти и 24-ти март 2023 година

Недела на српската култура во Градската библиотека во Љубљана

Во рамките на неделата на српската култура, која Градската библиотека на Љубљана ја подготвува меѓу 20-ти и 24-ти март, во соработка со ФСК и Културните рути на писателките, ќе се одржат голем број настани на различни локации. Посебно ги истакнуваме настапите на писателите Александар Гаталица и Владимир Пиштало, кои се вклучени во збирката Сто словенски романи, како и разговорот со професорката Билјана Дојчиновиќ, членка на научниот совет Културни рути на писателките, за српските писателки од преминот на 19-иот и 20-иот век.
Previous slide
Next slide

Новости

Во Вила Златица се одржа маалска средба

Неодамнешната средба, која беше организирана за соседите во вилата Златица, помина во пријатна атмосфера и слушање на приказните од Рожна долина за минатото, особено за ќерката на Иван Хрибар – Златица, на која многумина сè уште се сеќаваат. На средбата се приклучи и германската амбасадорка во Словенија Натали Каутер и нејзиниот сопруг.

Повеќе »

Судиите за наградата Жива одлучуваат за добитниците на наградата за 2023 година

Повикот за 9-тата награда Жива повторно наиде на силен одзив од словенскиот свет, бидејќи за оваа престижна награда се пријавија вкупно 24 музеи од 10 земји. На овогодинешниот повик има рекорден број кандидати од Украина (7).

Повеќе »

Маја Гојковиќ, претседателката на Управниот одбор на ФСК, на работна средба во Вила Златица

На работната средба во Вила Златица, вицепремиерката, министерка за култура на Република Србија и претседателката на Управниот одбор на ФСК, Маја Гојковиќ и директорката на Форумот на словенските култури, Андреја Рихтер, разговараа за спроведувањето на програмата на ФСК насочена кон промоција на културата на словенските земји.

Повеќе »

ПРЕТПЛАТЕТЕ СЕ НА ФСК НОВОСТИ

Бидете во тек со нашите настани, проекти, партнерства и новости.

Придружете ни се и искористете ги ексклузивните привилегии како бесплатен влез, специјални попусти и многу повеќе.

Scroll to Top