The Camp of Fallen Women

The Camp of Fallen Women
Slovaška
Anton-Balaz-150x150.jpg.pagespeed.ce.4TvG5rtUAx
Anton Baláž
Na vsako delo v taborišču in zunaj njega smejo padle ženske hoditi s paznicami. Stik z razporejenimi moškimi se omeji na minimum. Do njega sme prihajati le pri izvrševanju prosvetne dejavnosti, kjer je sodelovanje obeh spolov neizogibno, na gledaliških vajah in pri skupinskih recitacijah.

Roman Taborišče padlih žensk v orwellovski maniri prikazuje kruto in groteskno podobo življenja ljudi za železno zaveso     življenje bratislavskih prostitutk, ki jih komunistična oblast pošlje na prevzgojo v delovno taborišče Nováke, nekdanje judovsko koncentracijsko taborišče. Roman, ki je nastal na podlagi obsežnega dokumentarnega gradiva, je umeščen v Bratislavo leta 1949, dve leti po komunističnem prevratu in prevzemu oblasti. V ospredju so zgodbe štirih prostitutk. V boju za človeško dostojanstvo, ki jim ga med prevzgojo vseskozi neusmiljeno tepta sprevržena komunistična filozofija socialnega inženirstva, njihove usode skozi roman zadobivajo dramatično razsežnost. Navkljub resnosti tematike in dokumentarni podstati pripovedi je delo spisano v pisateljevih značilnih tragikomičnih in ironično-parodičnih tonih.

Anton Baláž se je rodil 1943 v Lehoti in velja za enega najpomembnejših sodobnih slovaških pisateljev. Študiral je novinarstvo, bil je novinar in urednik, zaposlen je bil v uradu slovaškega predsednika. Je tudi scenarist za radio, televizijo in film, a je najbolj znan kot romanopisec. Med drugim je napisal romane Sence preteklosti (1978), Tu živite (1983), Doživljenjska ljubezen (1995), Penelopina vrnitev (1998) in Pozabljena dežela (2000), Bogovi štirih letnih časov (2003). Po Taborišču padlih žensk (1993) so leta 1997 posneli tudi istoimenski film.

Za roman Tu živite je prejel nagrado Združenja slovaških pisateljev, za tri dela ga je nagradil Slovaški literarnega sklada in bil večkrat nagrajena na tujih in domačih festivalih radijskih iger.