Koper, 25. – 28. maj – Forum slovanskih kultur v sodelovanju z Evropsko muzejsko akademijo in Pokrajinskim muzejem Koper pripravlja že 16. mednarodno poletno šolo muzeologije PIRANOVA, ki bo letos potekala med 25. in 28. majem 2025 v Pokrajinskem muzeju Koper.
Poletna šola ostaja zavezana temeljnim vrednotam sodelovalnega učenja, prenosa znanja in izmenjave idej med strokovnjaki, raziskovalci in študenti z vsega sveta. Z interaktivnim pristopom omogoča razvoj veščin, specifičnih za muzeologijo, obenem pa spodbuja inovacije in mednarodno povezovanje.
Letošnja tema šole, “EXPANDING HORIZONS: Odmevi dediščine v prihodnosti muzejev“, združuje kulturno identiteto in dediščino, migracije in multikulturalizem ter digitalno prihodnost muzejev. Poudarja razumevanje dediščine kot dejavnika, ki aktivno vpliva na prihodnost muzejske prakse.
Osrednje vprašanje razprav bo, kako lahko dediščina kot »odmev« preteklosti vpliva na sedanjost in prihodnost muzejske prakse ter kako jo prepoznati in uporabiti pri oblikovanju relevantnih, dostopnih in trajnostno usmerjenih muzejev.
Predavatelji iz devetih držav prinašajo raznolik vpogled v sodobne muzeološke prakse. Med njimi so:
– Dragana Lucija Ratković Aydemir (Muze d.o.o., Hrvaška) – priznana muzejska svetovalka, ki se ukvarja z interpretacijo dediščine in razvojem kulturnih destinacij,
– Dorian Koci – zgodovinar in strokovnjak za muzeologijo ter politične vede, nekdanji direktor Albanskega narodnega zgodovinskega muzeja,
– Jakob Parby (Muzej København, Danska) – arheolog in muzejski strokovnjak, specializiran za urbane pripovedi in participativne muzejske pristope,
– Malgorzata Waszczuk (Muzej zgodovine poljskih Judov, Poljska) – strokovnjakinja za zgodovinsko raziskovanje in interpretacijo občutljive dediščine, zlasti v kontekstu sodobnih digitalnih pripovedi,
– Giacomo Sferlazzo (Muzej migrantov Lampedusa, Italija) – umetnik, aktivist in soustanovitelj muzeja, ki beleži osebne zgodbe migrantov in njihove poti čez Sredozemlje.
Udeleženci prihajajo iz sedemnajstih držav, med njimi iz Evrope, ZDA, Egipta in Savdske Arabije, kar dodatno potrjuje mednarodni pomen in zanimanje za tovrstno strokovno izmenjavo.
Zaključna ekskurzija bo udeležence popeljala v Novo Gorico – Evropsko prestolnico kulture 2025. Med drugim si bomo ogledali Grad Kromberk z razstavo Vladimirja Makuca, Taktilno galerijo v središču mesta ter Muzej na meji, v spremstvu kustosov Goriškega muzeja.
Več informacij o programu je na volju tukaj.
Kontaktna oseba: ziva.hanc@fsk.si