10.–12. december 2024 – Forum slovanskih kultur (FSK) je s podporo Javne agencije za knjigo Republike Slovenije (JAK) organiziral 3. Festival slovanskih književnosti. Po uspešni izvedbi salonske drame V agoniji Miroslava Krleže, ki je nastala v zgodovinskem ambientu vile Zlatica in v koprodukciji Društva in FSK-ja, je letošnji festival v ospredje postavil dramatiko, sodobno slovansko dramsko pisanje, njegovo uprizarjanje in raziskoval razmerja med prozo in dramo. Za FSK kot založnika zbirke Sto slovanskih romanov, v kateri je letos izšla že stota knjiga, je posebej zanimivo raziskovati medsebojno dopolnjevanje proze in drame ter njuno preseganje meja tradicionalnih oblik.
Festival je otvoril panel Tespisovo balkansko križišče, ki ga je vodil moderator Mladen Vesković, urednik zbirke Sto slovanskih romanov. Miloš Latinović, direktor gledališča in festivala Bitef in pisatelj, Rok Bozovičar, gledališki kritik in vršilec dolžnosti direktorja Prešernovega gledališča Kranj, in Ivica Buljan, režiser, so raziskovali posebnosti gledališča in književnosti jugovzhodne Evrope ter ponovno so potrdili, da gledališče vedno uspe preseči jezikovne in kulturne ovire, umetnost pa zabrisati meje.
O odnosu med proznim in dramskim delom danes, o tem, ali večjo pozornost pritegne prozno besedilo ali odrska uprizoritev, ter o tem, kako novi mediji vplivajo na literarne zvrsti in vrste, so razpravljali Vlaho Bogišić, strokovnjak za Krleževo delo, Aleksandar Gatalica, pisatelj, in Miloš Latinović, pisatelj in direktor gledališča.
Zaključni večer je postregel z dinamično razpravo o klasičnih dramskih delih in njihovih sodobnih branjih, na kateri so sodelovali Nina Šorak, režiserka predstave V agoniji, Boris Mihalj, igralec, in Vlaho Bogišić, leksikograf in strokovnjak za Krleževo delo. Razpravljalci so se strinjali, da je predstava V agoniji, ki je bila izvedena 50-krat, izstopala zaradi svoje intimnosti in sodobnega pristopa. Režiserka Nina Šorak je ob tem dejala: »Prav intimen prostor je predstavi omogočil bližji prikaz notranjega preobrata protagonistov.«
Festival je z razpravami in kulturnim dialogom vzpostavljal konstruktivne pogovore o novih temah ter povezal slovansko literaturno in gledališko ustvarjalnost.