IMG_20241010_101646-scaled

V Vili Zlatica srečanje Kulturnih poti Sveta Evrope

Ob Dnevih evropske kulturne dediščine, ki so letos potekali pod naslovom Dediščina kulturnih poti, mreženja in povezav so se v Vili Zlatica srečali predstavniki Kulturnih poti Sveta evrope, ki prečkajo Slovenijo, pridružili pa so se jim tudi predstavniki slovenskih tematskih poti.

Vila Zlatica za srečanje ni bila izbrana naključno, saj je v njej ob Forumu slovanskih kultur tudi sedež Poti pisateljic, ki je leta 2022 postala ena izmed 48 Kulturnih poti Sveta Evrope. Vseslovensko srečanje kulturnih poti, pri pripravi katerega je FSK sodeloval s Fakulteto za turizem Univerze v Mariboru, se je pričelo z okroglo mizo »Kulturne poti Sveta Evrope – Povezovanje v imenu miru in medkulturnega sodelovanja.« 

Na okrogli mizi sta ob predstavnici Ministrstva za kulturo RS, Ireni Marš, sodelovali še predstavnici dveh Kulturnih poti Sveta Evrope, ki sta koordinirani iz naše države: mag. Lidija Pliberšek iz Poti pokopališč, ki združuje evropsko pomembna pokopališča, in dr. Andreja Rihter iz Poti pisateljic, ki ozavešča o vlogi literarnih ustvrjalk v evropski literarni zgodovini. Četrti sodelujoči je bil dr. Edvard Kovač, predstavnik Velike kulturne poti sv. Martina, prve slovenske poti, ki je pridobila certifikat Kulturne poti Sveta Evrope. 

Izr. prof. dr. Maja Turnšek, moderatorka in predstavnica Akademske mreže Kulturnih poti Sveta Evrope, je o povezavi med turizmom, kulturo in miru dejala: »Vojne prestavljajo meje čez ljudi, turizem pa ljudi čez meje. Dolgo je kot neizpodbitna resnica veljalo, da turizem kot spoznavanje drugih kultur pomeni omogočanje miru – prav slednje je osrednja ideja Kulturnih poti Sveta Evrope. Vendar je pri tem pomembna skrita predpostavka: turizem je sila miru in spoštovanja kultur, ko domačini in turisti sodelujejo in domačini ne vidijo v turizmu tekmeca za domače resurse. Trajnostno upravljanje s turizmom je tako nujen pogoj za nadaljevanje mirovniškega poslanstva turizma.«

Irena Marš je povedala, da so se v svojih izkušnjah predvsem s čezmejnim in transnacionalnim sodelovanjem ter projektnim poslovodenjem glavnega programa Evropske kohezijske politike na področju kulture v zadnjih desetih letih srečali s postopnim razumevanjem Evropske unije, da je kultura predvsem nova panoga povsem konkurenčna znanosti in gospodarstvu, koncept kulturnih poti pa je hvaležen presek kulturno kreativnega sektorja, trajnostnega turizma, izobraževanja in internacionalizacije.  

Mag. Lidija Pliberšek, predsednica Združenja evropsko pomembnih pokopališč, je govorila o pomembnosti pokopališč pri grajenju miru. Osrednjo vlogo pri tem imajo vojaška pokopališča z opominjanjem na tragiko, strahote in trpljenja vojn. A tudi sicer pokopališča opominjajo na enakost v smrti in s tem spoštovanje različnosti. Po evropskih pokopališč igra pri tem tudi aktivno vlogo.

Dr. Andreja Rihter, direktorica FSK in predsednica Poti pisateljic, ki združuje literarno dediščino 17 pisateljic iz sedmih držav, je kot osrednjo vrednoto Sveta Evrope ob grajenju miru izpostavila boj za človekove pravice.  Pozvala je, da z zadnjimi pretresi v Evropi vse bolj potrebujemo razumevanje kulturnih poti ne kot zgolj instrument ekonomskega razvoja turizma, temveč kot instrument grajenja demokracije in človekovih pravic.

Dr. Edvard Kovač, predstavnik Kulturne poti sv. Martina, ki jo v Sloveniji s svojim entuziazmom vodijo prostovoljci društva Evropski kulturni center sv. Martin Tourski, kot osrednjo vrednoto Kulturnih poti sveta Evrope vidi v vzajemni delitvi, v vrednotah solidarnosti in medsebojnem sodelovanju.

Srečanje je bilo namenjeno tudi pogovoru o znanju in kompetencah, ki jih potrebujejo kulturne in tematske poti v Sloveniji, ter izmenjavi izkušenj in predstavitvi aktivnosti kulturnih poti.

Dan se je končal z vodenim ogledom Ljubljane. Po stičiščih kulturnih poti je udeležence popeljala turistična vodnica in predsednica Združenja regionalnih turističnih vodnikov Slovenije Mateja Kregar Gliha.