Ljubljana, 8. februar 2025 – Ob slovenskem kulturnem prazniku je Forum slovanskih kultur (FSK) v Vili Zlatica pripravil poseben literarni pogovor, posvečen 100. izdaji v zbirki Sto slovanskih romanov. Osrednja tema dogodka je bila knjiga Filio ni doma slovenske avtorice Berte Bojetu Boeta, ki je lansko leto izšla v srbskem prevodu Ane Ristović
V pogovoru je književnica in scenaristka Špela Setničar gostila avtoričinega sina, prevajalca, sociologa, antropologa in zgodovinarja Klemna Jelinčiča Boeta. Skozi poglobljeno diskusijo sta osvetlila življenje in ustvarjanje Berte Bojetu Boeta ter njeno neprecenljivo literarno zapuščino. Gost je delil tudi osebne spomine na svojo mamo in razkril okoliščine, v katerih je nastajalo njeno delo.
Osrednji del pogovora je bil posvečen romanu Filio ni doma, pri čemer sta sogovornika raziskovala njegovo simboliko, literarno-zgodovinski pomen ter avtoričine življenjske izkušnje, ki jih je preoblikovala v svoje literarno delo. Dotaknila sta se tudi vprašanja položaja žensk v literaturi in umetnosti v času, ko je Bojetu Boeta ustvarjala, ter družbenih izzivov, s katerimi se je soočala kot avtorica.
Razprava je prerasla v odprt dialog, saj se je vanjo aktivno vključilo tudi občinstvo. Sodelujoči so delili svoje spomine na izjemno umetnico, ki je kot prva slovenska pisateljica prejela nagrado kresnik za najboljši slovenski roman leta.
FSK je s tem dogodkom ne le obeležil pomemben mejnik v svojem založniškem programu, temveč tudi ponovno poudaril pomen literarne dediščine in vloge ženskih avtoric v slovanski književnosti.