Drugi dan programa 20 let FSK v Srbiji se je odvijal v Užicah, ki so razglašene za Kulturno prestolnico Srbije leta 2024. Narodni muzej Užice je v okviru dogodka gostil dva panela.
Nagrado Živa so predstavili kolegi iz Srbije in regije, vključno s člani žirije in dosedanjimi nagrajenci, ki so izmenjali svoje izkušnje o ohranjanju in promociji skupne kulturne dediščine.
Vsi udeleženci panela so se strinjali, da sta sodelovanje s Forumom slovanskih kultur in sama nagrada Živa pomembno prispevala k vzpostavljanju povezav znotraj muzejske skupnosti. Na ta način so se oblikovala partnerstva, ki so bistvenega pomena za nadaljnje sodelovanje in razvoj, hkrati pa spodbujajo inovativne, „out-of-the-box“ pristope.
Nebojša Dimitrijević, direktor Narodnega muzeja Leskovac in lanskoletni dobitnik nagrade za najboljši slovanski muzej, je poudaril tudi pozitiven vpliv nagrade Živa na lokalno skupnost. Po prejemu nagrade je muzej ustanovil mladinski klub in začel izvajati delavnico tradicionalnih obrti. Dragana Lucija Ratković Aydemir, direktorica MUZE, pa je spregovorila o svojih izkušnjah pri ustanavljanju muzeja Bećarac, ki je letos prejel častno priznanje. Poudarila je, da je delo z ljudmi bistvo ohranjanja kulturne dediščine.
Zbirko Sto slovanskih romanov so predstavili pisatelji Vladimir Žabot, Zdravka Evtimova, Tomislav Osmanli, Vladan Matijević in Petar Matović. Omizje je vodil Mladen Vesković, glavni urednik serije, ki je poudaril pomen poslušanja slovanskih jezikov in raziskovanja stopnje njihove medsebojne razumljivosti. Udeleženci so razpravljali o pomenu prevodov in različni recepciji literature v različnih državah. Vesković se je poklonil tudi preminulemu Radoslavu Petkoviću, srbskemu pisatelju in sodelavcu zbirke Sto slovanskih romanov.
Avtorji so odlomke iz svojih del brali v svojih maternih jezikih, medtem ko je Branislav Ljubičić, igralec Narodnega gledališča v Užicah, odlomke bral v srbščini.